Özel ders veren öğretmenlerin vergilendirilmesi

Özel ders veren öğretmenlerin elde ettikleri gelirler, gelir vergisi açısından serbest meslek kazancı olarak değerlendirilir.

193 sayılı Gelir Vergisi Kanunu’nun 65. Maddesinde serbest meslek kazancı, sermayeden ziyade şahsi mesaiye, ilmi ve mesleki bilgiye ve/veya ihtisasa dayanan ve ticari mahiyette olmayan iş ve işlemlerin, bir işverene bağlı olmadan şahsi sorumluluk altında yapılması olarak tanımlanmıştır.

Bu nedenle, özel ders verme de ilmi ve mesleki bilgiye dayandığı ve herhangi bir işverene bağlı kalmayarak şahsi sorumluluk altında yapıldığı için serbest meslek kazancı kabul edilir. Eğer ders, bir kuruma bağlı olarak veriliyorsa ve gelir kurumdan elde ediliyorsa elde edilen gelir, gelir unsuru açısından ücret olacaktır. Ancak, verilen ders hem kurum aracılığı ile verilip/elde edilip, hem de özel ders verilenden elde ediliyorsa, özel ders verilenden alınan bedel serbest meslek kazancı, kurumdan alınan bedel ücret olacaktır.

Elde edilen gelirin beyanı nasıl yapılır

Özel ders verip serbest meslek kazancı elde eden öğretmenler veya durumu bunlara benzeyenler ile yukarıda anlatıldığı şekliyle kurumlardan ücret geliri elde edenlerin elde ettikleri gelirler, 193 sayılı Gelir Vergisi Kanunun 85 ve 86. maddelerindeki özel durumlar dikkate alınıp beyan edilecek ve/veya beyan edilmeyecektir.

CEVAP BIRAKIN

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz