Naci Ağbal

Naci ağbal, 1968 yılında Bayburt ilinde doğmuş, akabinde İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi kamu yönetimi bölümünden mezun olmuş, akabinde maliye bakanlığında maliye müfettiş muavini olarak göreve başlamıştır.

Meslek hayatı

Maliye bakanlığında 2009-2015 yılları arasında müsteşarlık görevinde bulunmuş, devamında da 2018 yılına kadar Bakanlık yapmıştır.

Maliye bakanlığında müsteşar olarak çalışırken hukuku pek önemsemeyen Naci Ağbal, Merkez bankası başkanlığına geldiğinde, her açıklamasında hukuk ve Anayasada yer alan hukuki güvenlik ilkesinden bahsetmiştir.

Yaptığı her faiz artırımından sonra yabancı ekonomistler Bloomberg TV’de ondan büyük vatansever olarak bahsetmiştir. Herhalde Naci Ağbal faiz artırarak ve büyük vatansever ünvanını alarak, iktisat tarihine geçen tek kişi olmuştur. (burada faiz artırımı yapması eleştirilmiyor)

Devamında Cumhurbaşkanlığında Bütçe Başkanlığı yapmış ve akabinde de merkez bankasına atanmıştır.

Merkez bankası dönemi

Merkez bankasına geldiğinde, sürekli değişen başkanlar ve ekonomik söylemlerle siyasi söylemlerin iç içe geçmesi nedenleriyle inanılmaz bir güven bozukluğunun üzerine gelmişti. Aslında yaptığı faiz artırımları ‘genelde’ doğruydu; sadece son faiz artırımını 1 puan fazla ve gereksiz yapılmıştı. Burada da medyanın dayattığı önden yükleme kavramı öne çıkmıştı.

Aslında onun düşüncesi önden yükleyip, sonradan hızlı boşaltabilmekti (sonrasında hızlı faiz indirimi) Bu fazlalık 1 puan faiz artırımı, onun görevden alınmasına neden oldu.

02.11.2021 tarihinde Twitter’da yaptığı güncelleme ile Hazine ve Maliye Bakanlığında Bakanlık Müşavirliğine getirildiği belli olmuştur. 01.11.2021 tarihinde ABD ile yapılan görüşmelerde, iki ülke arasındaki sorunun çözümüne odaklanılması ve küresel piyasalardaki kısmi gevşeme nedenleriyle Dövizlerin hafif gevşemesi, Naci Ağbal’dan kaynaklı bir gevşeme olarak piyasaya aktarılmıştır. 

Naci Ağbal

1968 yılında Bayburt ilinde doğan Naci AĞBAL, İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Kamu Yönetimi Bölümünden mezun olduktan sonra Maliye Bakanlığında maliye müfettiş muavini olarak göreve başlamıştır.

CEVAP BIRAKIN

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz