Gelire endeksli senet nedir

Küçük yatırımların kanalize edilmesi amacıyla, devlet tarafından 2009 yılında çıkarılan, geliri KİT, İDT'ler ile DMO, DHMİ, TPAO ve kıyı emniyeti genel müdürlüğünün dönemsel olarak bütçeye aktarmış olduğu hasılatlara endeksli senetlere gelire endeksli senetler denir.

Gelir endeksli senetlerin özellikleri

Gelir endeksli senetler, dönemine göre değişmekle beraber, yatırımcıyı koruma amaçlı minimum getiri oranları belirlenmiştir. Dolayısıyla yukarıdaki kurumların gelirlerinden elde edilen karlar, elinde senedi elinde bulundurulanlara aktarılır. Karın olmaması veya az olması durumunda senede olan talebi korumak amacıyla minumum kar oranları koyulmuştur. Diğer bir senet çeşidi olan irad senedi tanımına buradan ulaşılabilir.

Gelire endeksli senet nedir

Küçük yatırımların kanalize edilmesi ve genel anlamda tasarrufların tabana yayılması veyahut dolarizasyonu engelleme amaçlarıyla, devlet tarafından 2009 yılında çıkarılan ve ayni zamanda 2022 yılında tekrarlanan, geliri KİT, İDT’ler, DMO, DHMİ, TPAO ve kıyı emniyeti genel müdürlüğünün dönemsel olarak bütçeye aktarmış olduğu hasılatlara endeksli senetlere gelire endeksli senetler denir.

1 YORUM

CEVAP BIRAKIN

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz