Ziya Selçuk

Bilindiği üzere, kendisini ziya öğretmen olarak tanıtan eski milli eğitim bakanı Ziya Selçuk görevden çekilmiş veya istifa etmiştir.

Ziya Selçuk

Bilindiği üzere, kendisini ziya öğretmen olarak tanıtan eski Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk görevden çekilmiş veya istifa etmiştir. Pandemi boyunca her gün ekranlardan açıkladığı şeylerin birçoğunun, özel okullara farklı şekilde yazıldığını/gönderildiğini veya uygulandığı bizzat görülmüştür.

Eski özel okul sahibi olan Ziya Selçuk pandemi boyunca özel okullara çocuklarını veren velileri, özel okulların eline malzeme yapmıştır. Bir yanda okul ücretleri ile iadeyle alakalı olarak, “bu mesele veliler ile özel okullar arasındaki özel sözleme, bakanlığı ilgilendirmez” derken, arkadan onun yönettiği bakanlık online eğitimle fiziksel eğitimin aynı olduğu yönünde karar alıp, bir nevi bilirkişi gibi davranarak, hakem heyetlerine göndermiştir. Hakem heyetleri de bakanlıktan gelen bu yazıyı esas alarak, online eğitimle fiziksel eğitimin aynı olduğuna karar vererek, velilere para iadesinin yapılmasının önüne geçmiştir.

Hakem heyetleri, hukuken sözleşme hükümlerini, online eğitimle fiziksel eğitimin aynı olup olmadığını ve online eğitimin teknik olarak ne derece verilip verilmediğini ve diğer hukuki düzenlemeleri esas alarak, her okul bazında araştırarak karar vereceğine, Milli Eğitim Bakanlığı’ndan gelen bu bildirime ve karara göre kararlar vererek, hukuken velilerin iade almasını önlemiş; sadede okullara gidilmeyen sürelere isabet eden yemek ve servis ücretlerinin iade edilmesini sağlamıştır.

Dönem içinde 5 ay verilen online eğitimden sonra, yani okul bittikten sonra telafi eğitimi adı altında eğitim çalışması açılmıştır. Milli Eğitim Bakanlığına göre, online eğitim ile fiziksel okulda verilen eğitim aynı ve eşit olduğuna göre, neyin telafisini yapılıyor? Burada da maksat velilere bakın telafi yaptık, ücret iadesi istemeyin demekti… Bunun gibi anlatılabilecek yüzlerce mesele daha var…

Kendisini ziya öğretmen olarak tanıtan sayın bakan eğitimci ve öğretmen kişiliğiyle değil, özel okulları koruyan tüccarlık boyutuyla daha çok ön plana çıkmış ve başarılı olmuştur…

Güncelleme, Ocak 2022
Özel okul dernekleri başkanı yaptığı açıklamada, online eğitimle fiziksel olarak okullarda verilen eğitimin kıyaslanamayacağını ve okullarda fiziksel olarak verilen eğitimin çok daha faydalı olduğunu açıklamıştır.

CEVAP BIRAKIN

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz