Zirai faaliyet nedir

Aşım yaptırmak maksadiyla erkek damızlık beslenmesi, çiftçiye ait her türlü ziraat makina ve aletlerinin başka çiftçilerin zirai istihsal işlerinde çalıştırılması da zirai faaliyetlerden sayılır.

Zirai faaliyet 

Zirai faaliyet nedir, zirai faaliyetler nelerdir. Aşım yaptırmak maksadıyla erkek damızlık beslenmesi, çiftçiye ait her türlü ziraat makine ve aletlerinin başka çiftçilerin zirai istihsal işlerinde çalıştırılması da zirai faaliyetlerden sayılır.

Mahsullerin değerlendirilmeleri maksadıyla ve zirai istihsale müteferri olarak işlenmesi de zirai faaliyete girer. Ancak, bu ameliye, aynı teşebbüsün cüzünü teşkil eden bir işletmede vukua geliyorsa, bu ameliyenin zirai faaliyet sayılabilmesi için işletmenin sınai bir müessese ehemmiyet ve genişliğinde olmaması ve faaliyetini, cüz’ün teşkil ettiği teşebbüsün mahsullerine hasretmesi şarttır.

Yani sadece tarladan toplanan ürünlerin değerlendirilmesi maksadıyla zirai faaliyet ile ürünleri işlenecek ve sınai bir işletme genişliğinde olmayacaktır.

Satışların dükkan ve mağaza açılarak yapılması halinde, mahsullerin dükkan ve mağazaya gelinceye kadar geçirdikleri safhalar zirai faaliyet sahasında kalır. Çiftçiler tarafından doğrudan doğruya zirai faaliyetleri ile ilgili alım satım işlerinin tedviri için açılan yazıhaneler, faaliyetleri bu mevzua münhasır kalmak şartiyla dükkan ve mağaza sayılmaz.

Yani mahsulleri satmak için dükkan veya mağaza açılırsa, ürünler dükkan veya mağazaya gelene kadar zirai faaliyet kapsamında olacak, ancak aynı ürünlerin mağaza ve dükkanda satılması ticari kazanç olacaktır. Ancak, çiftçilerin doğrudan doğruya zirai faaliyetleri ile ilgili alım satım işlerinin yapmak için açtıkları yazıhanelerde yaptıkları işler dükkan ve mağaza sayılmayacak ve dolayısıyla zirai faaliyet kapsamında kalacaktır.

 

CEVAP BIRAKIN

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz