Yetkisiz tahsil ve ödeme

5018 sayılı Kamu Mali Yönetimi ve Kontrol Kanununa göre, Kanunların veya Cumhurbaşkanlığı kararnamelerinin öngördüğü şekilde yetkili kılınmamış hiçbir gerçek veya tüzel kişi, kamu adına tahsilat veya ödeme yapamayacaktır. Kanunların veya Cumhurbaşkanlığı kararnamelerinin öngördüğü şekilde yetkili kılınmamış gerçek veya tüzel kişilerin, kamu adına tahsilat veya ödeme yapmasına yetkisiz tahsil ve ödeme denir.

Yetkisiz tahsil ve ödeme

Yetkisiz tahsil ve ödeme nedir, yetkisiz tahsil ve ödeme nasıl tanımlanır. 5018 sayılı Kamu Mali Yönetimi ve Kontrol Kanununa göre, Kanunların veya Cumhurbaşkanlığı kararnamelerinin öngördüğü şekilde yetkili kılınmamış hiçbir gerçek veya tüzel kişi, kamu adına tahsilat veya ödeme yapamayacaktır. Kanunların veya Cumhurbaşkanlığı kararnamelerinin öngördüğü şekilde yetkili kılınmamış gerçek veya tüzel kişilerin, kamu adına tahsilat veya ödeme yapmasına yetkisiz tahsil ve ödeme denir.

Bu manada yetkisiz tahsilat veya ödeme yapılması, kamu hizmeti karşılığında veya kamu hizmetleriyle ilişkilendirilmek suretiyle bağış veya yardımlar toplanması veya başka herhangi bir ad altında tahsilat veya ödeme yapılması hallerinde; bu gibi çalışmalar sonucu elde edilen söz konusu tahsilatlar, yetkisiz tahsilat veya ödeme yapılanlardan alınmak suretiyle, ilgisine göre ya bütçeye gelir kaydedilir ya da alındığı kişilere iade edilmek üzere emanet hesaplarına alınabilir.

Öte yandan, kamu adına veya kamu hizmetleriyle ilişkilendirilmek suretiyle yetkisiz tahsil ve ödeme alanlar hakkında da ilgili kanunları uyarınca adli ve idari yönden gerekli işlemler yapılacaktır.

CEVAP BIRAKIN

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz