Yeminli mali müşavir yetkileri

Yeminli mali müşavirler, tasdikle ilgili konularda mükelleflerin tüm defterlerini ile kayıt ve belgelerini gizli olsalar dahi inceleyebilirler.

Yeminli mali müşavirin çalışma alanları

Yeminli mali müşavirler vergi incelenmesinde, tarhiyat öncesi ve sonrası uzlaşmalarda veyahut vergi mahkemelerinde mükellefle veyahut vergi sorumlusuyla bulunabilir ve gerekli açıklamaları yapabilir.

Yeminli mali müşavir yetkileri

Yeminli mali müşavir yetkileri, meslek kanunu ve kanuna istinaden çıkarılan yönetmelik ve tebliğlerde açıklanmıştır.

  • Yeminli mali müşavirler, tasdikle ilgili konularda mükelleflerin tüm defterlerini ile kayıt ve belgelerini gizli olsalar dahi inceleyebilirler.
  • Yeminli mali müşavirler, işletmeyle ilgili tüm bilgileri iç denetçilerden, yöneticilerden veya diğer ilgililerden isteyebilirler.
  • Yeminli mali müşavirler, şirketlerin genel kurulları ile yönetim kurullarına katılabilirler ve söz konusu toplantılarda talep edildiği takdirde tasdik faaliyetleri ve tasdikin sonuçları hakkında açıklamalarda bulunabilir.
  • Yeminli mali müşavirler, kamu kurum ve kuruluşlarından tasdik konusu hususla sınırlı olmak üzere bilgi isteyebilirler, ilgili kurumlar tasdikin kapsamıyla sınırlı olmak üzere istenen bilgileri vermek zorundadır. Kurumlardan bilgiler yazıyla istenir ve tasdikin konusu ve sözleşme içreğiyle ilgili bilgi verilir.

1 YORUM

CEVAP BIRAKIN

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz