Yapılandırma nedir

Vergi yapılandırması, mükelleflerin 6183 sayılı Amme Alacakları Tahsil Usulü Hakkındaki Kanuna veya benzer kanunlara göre takip edilen ve yine aynı Kanunun 51'inci maddesine göre gecikme zammı işleyen hâlihazırdaki borçlarını, anapara ve Yİ-ÜFE oranında belirlenen bir faiz oranıyla yeniden taksitlendirme işlemidir.

Yapılandırma 

Yapılandırma nedir, yapılandırma nasıl yapılır. Vergi yapılandırması, mükelleflerin 6183 sayılı Amme Alacakları Tahsil Usulü Hakkındaki Kanuna veya benzer kanunlara göre takip edilen ve yine aynı Kanunun 51’inci maddesine göre gecikme zammı işleyen hâlihazırdaki borçlarını, anapara ve Yİ-ÜFE oranında belirlenen bir faiz oranıyla yeniden taksitlendirme işlemidir.

Yapılandırma yapılması durumunda, anapara ve gecikme zammından oluşan o anki toplam borcun gecikme zammı iptal edilir; gecikme zammının yerine Yİ-ÜFE oranında belirlenen bir faiz oranı anaparaya eklenip, borç yeniden yapılandırılır veya taksitlendirilir. Yani, yapılandırma öncesinde anapara+gecikme zammından oluşan toplam borç, anapara+Yİ-ÜFE oranından oluşan borca dönüşür.

Yapılandırmayı matrah artırımı, vergi affı veya ceza affı ile birbirine karıştırmamak gereklidir.

CEVAP BIRAKIN

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz