Vergiyi doğuran olay nedir

Vergi alacağı vergi kanunlarının vergiyi bağladıkları olayın vukuu veya hukuki durumun tekemmülüne "vergiyi doğuran olay" denir.

KDV vergiyi doğuran olay 

Katma Değer Vergisi Kanunu açısından vergiyi doğuran olayın meydana gelmesi aynı Kanunun 10 uncu maddesinde ayrı ayrı şartlara bağlanmıştır. Yine, ÖTV Kanunu’nun 3 üncü maddesinde de vergiyi doğuran olay, bu vergi açısından ayrı ayrı şartlara bağlanmıştır.

Vergiyi doğuran olay kavramı

Vergiyi doğuran olay nedir ve nasıl tanımlanır. Vergiyi doğuran olayın doğuşu her vergi türüne göre zaman ve olaylara göre değişmekte ve bu nedenle hukuki sonuçları da birbirinden farklı olmaktadır. Yukarıda ayrıntılı olarak anlatıldığı üzere, vergiyi doğuran olay her olay, durum ve vergiye göre farklılık göstermektedir.

Örneğin, 193 sayılı Gelir Vergisi Kanunu’nun 2. maddesinde gelirin unsurları tadadi olarak sayılmış olup, vergiyi doğuran olay her gelir unsuru açısından farklı şartlara bağlanmıştır.

Vergiyi doğuran olay nedir

Vergi kanunlarının vergiyi bağladıkları olayın vukuu ve/veya verginin bağlandığı hukuki durumun tekemmülü veya meydana gelmesi sonucu oluşan olaya vergiyi doğuran olay denir. Bu tanım vergi usul hukuku açısından geçerlidir.

CEVAP BIRAKIN

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz