Verginin etikette gösterilme mecburiyeti

Perakende satışı yapılan mallara ait etiketlerde, Katma Değer Vergisi'nin satış fiyatına dahil olup olmadığı açıkca belirtilmelidir. Katma değer vergisi, satış fiyatından hariç ise bunun miktarının da ayrıca gösterilmesi gerekir. 

Verginin etikette gösterilme mecburiyeti

Perakende satışı yapılan mallara ait etiketlerde, Katma Değer Vergisi’nin satış fiyatına dahil olup olmadığı açıkça belirtilmelidir. Katma değer vergisi, satış fiyatından hariç ise bunun miktarının da ayrıca gösterilmesi gerekir. Katma değer vergisinin fatura ve benzeri vesikalarda ayrıca gösterilmesine gerek görülmeyen işlemlerde yukardaki hüküm uygulanmayacaktır.

Aşağıda sayılan mükellefler düzenledikleri fatura ve benzeri vesikalarda KDV’yi ayrıca göstermeyebilir. Ancak, bu durumda fiyat etiketlerinde KDV Dahildir şerhi bulunmalıdır.

Gerçek usulde vergilendirilen KDV mükelleflerinden perakende mal satışı yapanlar ile hizmet ifa edenler, mal satışları ve hizmet satışlarında etiket ve fiyat listelerini KDV dahil tek fiyat üzerinden gösterebilir. Bu durumda etiket ve fiyat listelerinde fiyatların altına gelecek şekilde Fiyatlandırmaya KDV Dahildir ibaresi bulunmalıdır.

 

CEVAP BIRAKIN

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz