Verginin tanımı

Vergi nedir ve nasıl tanımlanır. Belirli bir toprak alanı üzerinde ortak amaçlarla yaşayan insanlara, bu alan içinde ve kanuni sınırlar dahilinde eşit şartlarda yaşama imkânı veren bir nüfus kâğıdına sahip olabilme ve bu nüfus kâğıdına sahip olmaktan kaynaklanan hakları da aynı toprak alanı ile Dünya’nın geri kalanı içinde kullanabilme ehliyetinin karşılığı olarak, ihtiyari nitelikte olmayan ve cebri olarak belli şartlarda belirli şahıs ve kurumlardan karşılıksız olarak alınan ödemelere vergi denilmektedir. 

Genel olarak verginin tanımı böyle olmakla birlikte, zaman içinde vergiyi çok farklı tanımlayan görüşlerde ortaya çıkmıştır. Vergi karşılıksız alındığı halde harç bir karşılığa istinaden alınır.

Vergi nedir

Kamu hizmetlerinin gerektirdiği cari ve sürekli giderler ile kamu borçları dolayısıyla ortaya çıkan asli ve feri giderleri karşılamak üzere, egemenlik gücüne göre, kanuni ehliyet şartları aranmadan, koşulları sağlayan tüm gerçek ve tüzel kişilerden, karşılıksız olarak alınan cebri nitelikteki ödemelere vergi denir (Akdoğan, 2009).

11 YORUMLAR

CEVAP BIRAKIN

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz