Vergi mahsubu nedir

Yıl içinde ödenen veya önceki dönemlerde ödenmiş olan vergilerin daha sonraki dönemlerde veya yılsonunda ödenmesi gereken vergiden düşülmesine verginin mahsubu denir.

Mahsup işlemleri

Mahsup işlemi iade alacağından bazı borçların düşülmesi suretiyle de yapılır. Yine, herhangi bir şekilde fazla ödenen vergi veya para emanet hesabına alındıktan sonra muhasebe servisi emanet hesaptaki parayı mükellefin diğer borçlarına mahsup edebilir. Örneğin, yıl içinde ödenen geçici vergiler yılsonumda yıllık beyannameler üzerinden hesaplanan vergiden mahsup edilir. Vergi iadesi ile ilgili bilgiye buradan ulaşılabilir.

Vergi mahsubu nedir

Yıl içinde ödenen veya önceki dönemlerde ödenmiş olan vergilerin daha sonraki dönemlerde veya yıl sonunda ödenmesi gereken vergiden düşülmesine verginin mahsubu denir.

2 YORUMLAR

  1. […] Çifte vergilendirmeyi önlemek için ülkeler arasında çifte vergilendirmeyi önleme anlaşmaları yapılmaktadır. 193 sayılı Gelir Vergisi Kanunun 3’üncü maddesine göre, resmi daire ve müessesler dolayasıyla yabancı ülkede vergilendirilenler için bir istisnaya yer verilmiştir. Yine çifte vergilendirmeyi önlemek amacıyla, tam mükellefler için yurt dışındaki gelirlerinin çifte vergilendirmeyi engellemek amaçlı seçimlik hak olarak istisna ve mahsup işlemleri öngörülmüştür. […]

CEVAP BIRAKIN

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz