Vergi dairesi nedir

213 sayılı Vergi Usul Kanunu'nun 4'üncü  maddesine göre, mükellefi tespit eden, vergiyi tarh eden, tahakkuk ettiren ve tahsil eden dairedir.

Vergi daireleri

Vergi dairesi nedir ve hangi tür vergi daireleri vardır. Mükelleflerin, vergi uygulaması bakımından hangi vergi dairesine bağlı oldukları vergi kanunları ile belirlenmektedir. Maliye ve Gümrük Bakanlığı, gerekli gördüğü hallerde, mükelleflerin işyeri ve ikametgah adresleri ile il ve ilçelerin idari sınırlarına bağlı kalmaksızın vergi daireleri ve bölge bilgi işlem merkezleri kurmaya, vergi dairelerine bağlı şubeler açmaya ve vergi dairelerinin yetki alanı ile vergi türleri, meslek ve iş grupları itibariyle mükelleflerin bağlı olacakları vergi dairesini belirlemeye yetkilidir. Vergi daireleri fiziksel olabileceği gibi interaktif şeklinde de olabilir.

Vergi dairesi nedir

213 sayılı Vergi Usul Kanunu’nun 4’üncü  maddesine göre, mükellefi tespit eden, vergiyi tarh eden, tahakkuk ettiren ve tahsil eden aynı zamanda mezkur Kanunun 160/2 maddesine göre mükellefin mükellefiyet kaydını terkin eden ve 6183 sayılı Amme Alacakları Tahsil Usulü Hakkındaki Kanuna göre takibe salahiyetli tahsil dairesi olan dairelere vergi dairesi denir.

1 YORUM

CEVAP BIRAKIN

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz