Varlık enflasyonu

Bankaların yaptığı parasal ve kredi genişlemesi neticesinde, konut fiyatlarında meydana gelen fiyat artışları sonucunda ortaya çıkan enflasyona varlık enflasyonu nedir.

Varlık enflasyon nedenleri

Bankaların konut ve diğer kredilerinde yaptığı indirimler ve ortaya çıkan parasal genişlemeler sonucunda, konut ve diğer mal fiyatlarında meydana gelen artışlar enflasyonu oluşturur. 

Varlık enflasyonu nedir

Bankaların yaptığı parasal ve kredi genişlemesi neticesinde, konut fiyatlarında meydana gelen fiyat artışları sonucunda ortaya çıkan enflasyona varlık enflasyonu nedir. Obsidional enflasyonu ile ilgili ayrıntılı bilgiye buradan ulaşılabilir.

Türkiye varlık enflasyonu

Konut arzının düşük olduğu bir dönemde konut talebini artırmak için konut kredi faizlerini indirmek, Dünya’da eşi benzeri olmayan bir konut fiyatlamasına piyasayı getirmiştir. Bu durum, varlık fiyatlarda meydana gelen enflasyonunun en güzel örneğidir. Öyle ki; 2021, 2022 ve 2023 yıllarında Dünya’da konut fiyatlarındaki yıllık artış % 15’i geçmezken Türkiye’de yıllık % 100 ve % 150 gibi konut fiyat artışları görülmüştür.