Üniter gelir vergisi nedir

Gelir vergisi uygulamasında her bir kazanç unsuru toplanmakta ve bazı gelir unsurlarından kaynaklanan zararlar, diğer gelir unsurlarından indirilebilmektedir.

Gelirin toplanması

Üniter gelir vergisi nedir ve bunla ilgili örnekler nelerdir. Gelir vergisi uygulamasında her bir kazanç unsuru toplanmakta ve bazı gelir unsurlarından kaynaklanan zararlar, diğer gelir unsurlarından indirilebilmektedir. 193 sayılı Gelir Vergisi Kanunun 85. Maddesinde bütün gelir unsurlarının aynı beyannamede toplanma zorunluluğu üniter gelir vergisi sistemine örnek olabilir.

Yine, mezkûr kanunun 88. Maddesinde gelir unsurlarının bir kısmından doğan zararlar diğer kazanç unsurlarından elde edilen zararlardan indirilebilir. (Diğer kazanç ve iratlar hariç) Bu yönleriyle gelir vergisi, üniter gelir vergisi uygulamasına daha yakındır. Sedüler gelir vergisi uygulaması ile ilgili ayrıntılı bilgiye buradan ulaşılabilir.

Üniter gelir vergisi nedir

Bir vergi sisteminde bütün gelir unsurlarının bir tek beyannamede toplanıp beyan edilmesine üniter gelir vergisi sistemi denir.

1 YORUM

CEVAP BIRAKIN

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz