Ülke para birimlerinin dolar karşısındaki durumu

Ülkelerin para birimlerinin değerine bakıldığında parası en değerli ülkeler Kuveyt, Bahreyn, Ürdün, İsviçre ve İngiltere gibi ülkelerdir.

Parası en değerli ülkeler

Para birimlerinin değerleri, genelde para sistemini kuran ülkelerle olan ikili ilişkilere ve dünya ekonomik sistemine o ülkelerin istediği gibi entegre olmaktan geçer. Bunu belirlerken, ABD ve AB merkezli think tank kuruluşları ve sermayeyi elinde bulunduran kişi ve kurumların kurduğu ve/veya bir şekilde desteklediği yarı özerk kurumlar aracılığı ile ekonomik sistemi yönlendirirler.

Para birimi en değerli olan ülkeler sanayi alt yapısının ve teknolojisin geliştiği ülkeler değildir. Dolayısıyla mevcut Amerikan ve İngiliz güdümlü ekonomik sistemde, paraların değerinin ülkelerin ekonomik gelişmişlik oranlarıyla doğrudan bir bağlantısı yoktur.

Parası en değerli ülkeler ile ilgili ayrıntılı bilgiye buradan ulaşılabilir.

https://vergisozlugu.net/en-degerli-para-birimi/

https://vergisozlugu.net/parasi-en-degersiz-ulkeler/

Ülke para birimlerinin dolar karşısındaki durumu

Ülkelerin para birimlerinin değerine bakıldığında parası en değerli ülkeler Kuveyt, Bahreyn, Ürdün, İsviçre ve İngiltere gibi ülkelerdir. Ülkelerin para birimlerinin değerinin diğer ülke para birimlerine göre yüksek olması o ülkelerin gelişmiş ülke olduğunu, ülke para birimlerinin değerinin düşük olması da o ülkelerin gelişmemiş veya az gelişmiş ülke olduğunu göstermez.

CEVAP BIRAKIN

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz