Tütün ikramiyesi

Sosyal Güvenlik Kurumu, aylık bağlanmış olan vazife/harp malulü erbaş ve erler ile 2330 sayılı Kanun kapsamında aylık bağlanan korucu ve siviller ile bunlardan ölenlerin dul ve yetimlerine maluliyet dereceleri esas alınarak yılın ilk üç ayı içerisinde, 1 Ocak tarihinde belirlenen memur maaş katsayısı esas alınarak "tütün ikramiyesi" adı altında yılda bir kereye mahsus sürekli olarak ödeme yapmaktadır.

Tütün ikramiyesinin beyan edilmesi

Tütün ikramiyesi, 01.01.2003 tarihinden önce elde edilmişse elde edilen tutar, gelir vergisine tabidir. Ancak aynı Kanunun 26’ıncı maddesine göre de gelir vergisinden istisna edilmiştir. Dolayısıyla bu tutar, aynı Kanunun 86’ıncı maddesine göre beyan edilmeyecektir. Ancak, ilgili tutar 01.01.2003 tarihinden sonra alınmışsa mezkûr Kanunun 2’nci maddesinde belirtilen yedi adet gelir unsuruna girmediği için gelir vergisinin konusuna girmeyecektir.

Tütün ikramiyesi nedir

Sosyal Güvenlik Kurumu, aylık bağlanmış olan vazife/harp malulü erbaş ve erler ile 2330 sayılı Kanun kapsamında aylık bağlanan korucu ve siviller ile bunlardan ölenlerin dul ve yetimlerine maluliyet dereceleri esas alınarak yılın ilk üç ayı içerisinde, 1 Ocak tarihinde belirlenen memur maaş katsayısı esas alınarak yılda bir kereye mahsus sürekli olarak ödeme yapmasıdır.

Örnek 1: Bay A, 2002 yılında 2.500-TL tutarında Sosyal Güvenlik Kurumundan tütün ikramiyesi almıştır. Bu tutar, 2002 yılında alındığı için gelir vergisine tabidir, ancak aynı Kanunun 26’ıncı maddesine göre de gelir vergisinden istisnadır. Dolayısıyla bu tutar, mezkûr Kanunun 86’ıncı maddesine göre beyan edilmeyecektir.

Örnek 2: Bay B, 2019 yılında 2750-TL tutarında Sosyal Güvenlik Kurumundan tütün ikramiyesi almıştır. Bu tutar, 01.01.2003 tarihinden sonra alındığı ve mezkûr Kanunun 2’nci maddesinde belirtilen yedi adet gelir unsuruna girmediği için gelir vergisinin konusuna girmeyecektir. Dolayısıyla, verginin konusuna girmediği için hiçbir şekilde zaten beyan edilmeyecektir.

CEVAP BIRAKIN

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz