Ticari defterler

Ticari defterler üçüncü kişilerin ve konunun uzmanlarının, makul bir süre içerisinde yapacakları incelemede işletmenin faaliyetleri ve finansal durumu hakkında fikir verebilecek şekilde tutulmalıdır. İşletme faaliyetlerinin oluşumu ve gelişme aşaması ticari defterlerden izlenebilmelidir. İşletmenin muhasebesi ile ilgili ticari defterlere yapılacak kayıtlarda, Muhasebe Sistemi Uygulama Genel Tebliğlerinde yer alan usullere uyulmalıdır.

Tutulması zorunlu defterler nelerdir

Ticari Defterlere İlişkin Tebliğin 5. Maddesine göre gerçek veya tüzel kişi olup olmadığına bakılmaksızın bütün tacirler, Yevmiye Defteri, Envanter Defteri ve Defteri Kebiri tutmakla yükümlüdür. Şahıs şirketleri (Kollektif ve adi komandit şirketleri) Yevmiye Defteri, Envanter Defteri ve Defteri Kebire ek olarak genel kurul toplantı ve müzakere defterini de tutmalıdır.

Anonim şirket ile sermayesi paylara bölünmüş komandit şirketler; Yevmiye Defteri, Envanter Defteri ve Defteri Kebire ek olarak pay defteri, yönetim kurulu karar defteri ile genel kurul toplantı ve müzakere defteri; Limitet şirketler ise aynı defterlere ek olarak pay defteri ve genel kurul toplantı ve müzakere defteri tutmak zorundadır.

Tutulması zorunlu defterler nasıl tutulur

Ticari Defter Tebliğinin 4. maddesine göre her tacir, söz konusu Tebliğde belirtilen ticari defterleri tutmak ve defterlerinde ticari işlemleriyle ticari işletmesinin iktisadi ve mali durumunu, borç alacak ilişkilerini ve her hesap dönemi içinde elde edilen neticeleri Kanuna göre açıkça görülebilir şekilde ortaya koymak zorundadır.

1 YORUM

CEVAP BIRAKIN

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz