Teslim sayılan haller

Katma Değer Vergisinde, vergiye tabi malların her ne suretle olursa olsun, vergiye tabi işlemler dışındaki amaçlar nedeniyle işletmeden çekilmesi veya vergiye tabi malların işletmenin personeline ücret, prim, ikramiye, hediye, teberru gibi namlarla verilmesi,

Teslim görülen haller örnek

Bilgisayar dükkanında çalışan ücretliye iş yeri sahibinin 1 adet bilgisayar vermesi teslim sayılan hal olarak görülmekte olup, ayni ücrettir ve bu şekilde çalışana bilgisayar verilmesi KDV’ye tabidir.

Teslim sayılan haller nelerdir

Teslim sayılan haller katma değer vergisi açısından aşağıdaki gibidir:

  • Katma Değer Vergisinde, vergiye tabi malların her ne suretle olursa olsun, vergiye tabi işlemler dışındaki amaçlar nedeniyle işletmeden çekilmesi veya vergiye tabi malların işletmenin personeline ücret, prim, ikramiye, hediye, teberru gibi namlarla verilmesi, 
  • Vergiye tabi malların, üretilip teslimi vergiden istisna edilmiş olan mallar için her ne suretle olursa olsun kullanılması veya sarfı. Örneğin, Vergiye tabi bir ara malın, üretilip teslimi vergiden istisna edilen bir malın üretiminde kullanılması teslim sayılan hal olarak KDV’ye tabi olacaktır.
  • Mülkiyeti muhafaza kaydıyla yapılan satışlarda zilyedliğin devri, mülkiyet devir olmasa da, zilyetliğin devri KDV uygulamasında “teslim” sayılır.
  • Katma Değer Vergisindeki teslim ve teslim sayılan haller ile özel tüketim verisindeki teslim ve teslim sayılan haller her ne kadar birbirine benzese de, her iki kanundaki tanımları birbirinden ayrı olarak değerlendirmek gerekir.

1 YORUM

CEVAP BIRAKIN

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz