Slumpflasyon nedir

Bir ekonomide enflasyon varken ekonomi aynı zamanda küçülüyorsa söz konusu duruma slumpflasyon denir.

Slumpflasyon ve stagflasyon farkı

Genelde enflasyon olduğu dönemlerde ekonominin nominal olarak büyümesi beklenmektedir. Ancak, slumpflasyon dönemlerinde ekonomide hem fiyatlar genel seviyesi yükselir hem de ekonomi küçülebilir. Enflasyon döneminde ekonomi soğutularak (sıkı para ve maliye politikası) dengeye getirilmeye çalışılır. Yine, ekonomide küçülme varsa genişletici para ve maliye politikaları ile ekonomi dengeye getirilir.

Slumpflasyon dönemlerinde enflasyonu bertaraf etmek için ekonomiyi soğutma amacıyla geliştirilecek sıkı maliye ve para politikası, ekonomi ayna anda küçüldüğü için yapılması gereken genişletici politikalarla çelişecektir ve/veya çakışacaktır. Slumpflasyon dönemlerinde uygulanması gereken politikalar çakıştığı için ekonomiler için baş edilmesi en zor kriz durumu olarak da bilinmektedir. Dünya’da Covid-19 sürecinde gelişmekte olan bazı ekonomilerin slumpflasyonun etkisi altında olduğu düşünülmektedir. Slumpflasyon nedir ve stagflasyon ile arasında nasıl bir farklılık vardır.

Slumpflasyon döneminde yapılması gerekenler

Slumpflasyon dönemlerinde, (küçülen ekonomiyi canlandırmak için) genişletici para ve maliye politikaları; (enflasyonu düşürmek içinse) daraltıcı maliye ve para politikaları aynı anda ve dengeli olarak, büyük bir tizlikle ve hızlı bir şekilde uygulanmalıdır. Yani, slumpflasyon durumunda ekonomide kararlı, hızlı ve doğru kararları alıp, aynı kararları da etkin ve doğru bir şekilde uygulamak zorunda kalınır.

Enflasyon ve Enflasyon çeşitleri ile ilgili olarak bu linkten daha ayrıntılı bilgi alabilirsiniz …

Slumpflasyon nedir

Bir ekonomide enflasyon varken ekonomi aynı zamanda küçülüyorsa söz konusu duruma slumpflasyon denir.

3 YORUMLAR

CEVAP BIRAKIN

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz