Shrinkflasyon nedir

Genellikle enflasyon dönemlerinde ürünlerin fiyatının aynı tutulup gramajların azaltılması işlemine shrinkflasyon denir.

Türkiye shrinkflasyon

Shrinkflasyon nedir ve Türkiye’de shrinkflasyon nasıl uluşuyor. Enflasyon dönemlerinde ilk önce ambalajlar aynı kalır içerisindeki ürün miktarı azalır. Daha sonra ise ambalajlar büyür, içindeki ürünler daha da azalır. Hatta bazı durumlarda ambalajlarda şu kadar ürün bedava etiketi görürsünüz ama esasında paket büyümüştür veya görünümü farklılaşmıştır, ancak paketin içerisindeki ürün aynıdır veya azalmıştır.

Dünya’da shrinkflasyon konusunda en uzman şirketler Türkiye’de bulunur. Öteden beri özellikle gıda ve temizlik işini yapan şirketler bu konuda Dünya çapında uzmanlığa sahiptir. Bu nedenle, shrinkflasyon Türkiye’de enflasyonla her zaman iç içe olmuştur. Reflasyon ile ilgili ayrıntılı bilgiye buradan ulaşılabilir.

Shrinkflasyon nedir

Genellikle enflasyon dönemlerinde ürünlerin fiyatının aynı tutulup gramajların azaltılması işlemine shrinkflasyon denir. Ülkemiz öteden beri enflasyon ile mücadele konusunda çok tecrübeli olduğu için tabiri caizse firmalarımızda bu konuda uzmanlaşmıştır.