Sedüler gelir vergisi nedir

Gelir vergisinde her bir kazanç unsurunun farklı şartlarda vergilendirilmesi ve kazanç unsurlarında meydana gelen zararların diğer unsurlardan elde edilen kazançlardan indirilememesi durumuna sedüler gelir vergisi uygulaması denir.

Gelir vergisi uygulaması

193 sayılı Gelir Vergisi Kanunun 2. Maddesinde bulunan gelir unsurlarından elde edilen kazançların vergilendirilmesi, mezkur kanunda farklı şartlara bağlanmıştır. Aynı Kanunun 88. Maddesinde gelir unsurlarının bir kısmından doğan zararlar, diğer kazanç unsurlarından elde edilen zararlardan indirilebilir. (Diğer kazanç ve iratlar hariç)

Dolayısıyla gelir vergisi uygulaması diğer kazanç ve iratların, diğer gelir unsurlarından indirilememesi sedüler vergi uygulamasına örnek olarak görülebilir. Üniter gelir vergisi ile ilgili ayrıntılı bilgiye buradan ulaşılabilir.

Sedüler gelir vergisi nedir

Gelir vergisinde her bir kazanç unsurunun farklı şartlarda vergilendirilmesi ve kazanç unsurlarında meydana gelen zararların diğer unsurlardan elde edilen kazançlardan indirilememesi durumuna sedüler gelir vergisi denir.

CEVAP BIRAKIN

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz