Şahsi kefalet nedir

6183 sayılı Amme Alacakları Tahsil Usulu Hakkındaki Kanunu'nun 10'uncu maddesine göre kendilerinden istenen teminatı sağlayamayan borçlular, muteber bir şahsı müteselsil kefil ve müşterek müteselsil borçlu olarak gösterebilirlecektir.

Şahsi kefalet 

Şahsi kefalet nedir, şahsi kefalet şartları nelerdir. 6183 sayılı Amme Alacakları Tahsil Usulü Hakkındaki Kanunu’nun 10’uncu maddesine göre kendilerinden istenen teminatı sağlayamayan borçlular, muteber bir şahsı müteselsil kefil ve müşterek müteselsil borçlu olarak gösterebilecektir. Ancak, öncelikle borçlu kişinin 10’uncu maddeye göre  teminat göstermesi gerekecek, kendi teminat getiremezse muteber bir şahsı kefil olarak gösterebilecektir. Bu manada adi kefaletler kabul edilmeyecektir.

Şahsi kefaletin şartları nelerdir

Şahsi kefalet, tespit edilecek şartlara uygun olarak noterden tasdikli sözleşme ile tesis edilecektir. Şahsi kefaleti ve gösterilen şahsı kabul edip etmemekte alacaklı tahsil dairesi tam yetkilidir. Kefil olarak gösterilen kişilerin itibarlı, mali gücü yüksek ve borç ödeme de iyi niyetli olması gerekmektedir. Amme alacağını ödeyen kefile buna dair bir belge verilmelidir.

CEVAP BIRAKIN

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz