Meşruti monarşi nedir

Meşruti monarşi, hanedan üyeleri olan Padişahlar, Krallar, Kraliçeler ve Emirler gibi yöneticilerin bir kısım yetkisinin kanuni metinlerle sınırlandırıldığı ve padişahlık, krallık ve emirliklerin genelde demokrasiyle birlikte yönetildiği monarşik bir sistemdir. Meşruti monarşi cumhuriyet ile yönetim sistemi olarak farklılaşır. Yoksa her iki sistem demokrasi de olabilir ve/veya otokrasi de olabilir.

Monarşiyle yönetilen ülkeler

Türkiye’de Osmanlının Hanedanın yönetimde olduğu son döneminde uygulanan ve bugün genel olarak İngiltere, İspanya, Hollanda, İspanya, İsveç, Norveç, Danimarka ve Belçika dâhil birçok gelişmiş ülkede uygulanan yönetim sistemidir.

Bu sistemde ülkeden göre bazı değişiklikler olmakla beraber, anayasalarla veya metinlerle padişahların ve kralların yetkileri sınırlandırılarak, çok partili siyasi hayat ile meclis ve seçimler yönetim sistemine enjekte edilmiştir.

Meşruti monarşi, meşrutiyet ve/veya anayasal monarşi olarak da ifade edilen sistem, siyaset bilimciler açısından Dünya’nın en ideal yönetim sistemi olarak görülür.

1 YORUM

CEVAP BIRAKIN

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz