Kooperatif ev nedir

1163 sayılı Kooperatif kanuna göre kurulan yapı konut kooperatiflerinin, kooperatif üyelerinden topladıkları paralar ve aidatlara karşılık gelmek üzere aldıkları arsalar üzerinde her ortağa bir daire veya işyeri verilecek şekilde bizzat kendilerinin veya kat karşılığında arsalarını vererek elde ettikleri konutları ortaklarına dağıtmak suretiyle alınan veya elde edilen konuta kooperatif ev denir.

Konut yapı kooperatifleri

Konut yapı kooperatiflerinin 150 metrekareye kadar ortaklarına yaptıkları bir adet ev veya işyeri teslimleri kurumlar vergisinden istisna olduğu için kooperatif evin maliyeti göreceli olarak daha uyguna gelmektedir. Bu nedenle yapı kooperatiflerinden ev almak cazip görülmektedir. (göreceli bir durum)

Kooperatif ev nedir

1163 sayılı Kooperatif kanuna göre kurulan yapı konut kooperatiflerinin, kooperatif üyelerinden topladıkları paralar ve aidatlara karşılık gelmek üzere, aldıkları arsalar üzerinde her ortağa bir daire veya işyeri verilecek şekilde bizzat kendilerinin veya kat karşılığında arsalarını vererek elde ettikleri konutları ortaklarına dağıtmak suretiyle alınan veya elde edilen konuta kooperatif ev denir.

Kooperatif ev almak mantıklı mı sorusuna bu linkten ulaşabilirsiniz.