Kısmi tevkifat nedir

İşlem bedeli üzerinden hesaplanan verginin bir kısmının Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından belirlen muhatap olan alıcılar tarafından diğer kısmi kısmının da isi yapan tarafından beyan edilip ödenmesine kısmi tevkifat denir.

Kısmi tevkifat 

Kısmi tevkifat nedir, kısmi tevkifat kapsamındaki işlemler nelerdir. İşlem bedeli üzerinden hesaplanan verginin bir kısmının Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından belirlen muhatap olan alıcılar tarafından diğer kısmi kısmının da isi yapan tarafından beyan edilip ödenmesine kısmi tevkifat denir.

Kısmi tevkifat, satılan mal veya hizmet üzerinden hesaplanan KDV’nin bir kısmının satıcı tarafından 1 no.lu KDV beyannamesiyle beyan edilmesi, kalan kısmının ise mal veya hizmeti alan ve ödemeyi yapan alıcı tarafından tevkif edilip sorumlu sıfatıyla 2 no.lu KDV beyannamesiyle beyan edilmesidir.

Katme Değer Vergisi Tebliğinde, kısmi tevkifat yapılacak olan durumlar ayrıntılı olarak açıklanmıştır. İlgili tebliğde  kısmi tevkifat oranları ve şartları ayrıntılı olarak belirlenmiştir.

CEVAP BIRAKIN

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz