Katılım bankaları nedir

İslami finans veya katılım bankacılığı adıyla kurulan banka ve benzeri finans kurumlarıdır. Tüketici kredisi benzeri bir mal veya hizmet alımına alım satıma konu olmayan durumlarda kredi vermezler.

Katılım bankaları

Katılım bankaları nedir ve özellikleri nelerdir. En ilginç özellikleri normal mevduat bankalarına göre piyasadan çok daha ucuza fon toplayıp, çok daha pahalıya fon satmaları ve/veya kredi kullandırmalarıdır. Bu haliyle fon ihtiyacı olanlar için dezavantajlı bir durumda olurlar. Bunun mantıklı bir açıklaması yok; çalışan mevduat bankasında da çalışan, vergi oranları orda da aynı, katılım bankacılığındaki bazı diğer ücretlendirmeler (ekspertiz avukatlık ücretleri vs.) zaten fon kullanandan alınmaktadır. Katılım bankalarının işlemleri Banka ve Sigorta Muamele vergisine tabiidir.

  • Normal bankacılık sitemine göre işlemleri oldukça yavaş işler. Bunda yaptıkları işin biçimleri de etkili olabilir. Ama genellikle çalışanlarının risk almaktan uzak durması ile normal mevduat bankalarına göre teknolojik yatırımlarının eksikliğinden kaynaklanır.
  • Kimisine göre sadece isim değişikliği olduğunu ve normal bankalardan bir farkı olmadıklarını ifade ederler. (Herkesin kendisini din uzmanı görmesinin bir sonucu olabilir)
  • Yıllarca sayı olarak artmalarına rağmen bir türlü gelişmeyen bu alanda dinin temel kaidelerini bozmadan bir reforma ihtiyaç var gibi görünen bankalardır.

Katılım bankaları nedir

İslami finans veya katılım bankacılığı adıyla kurulan banka ve benzeri finans kurumlarıdır. Tüketici kredisi benzeri bir mal veya hizmet alımına alım satıma konu olmayan durumlarda kredi vermezler. Katılım bankaları çok zor kredi verirler; onların istediği/aradığı şartlardaki insanların zaten krediye ihtiyacı olmaz.

1 YORUM

CEVAP BIRAKIN

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz