Kâr nedir

Bir işletmenin satmış olduğu mal ve hizmetler karışlığında tahsil ettiği tutarların,  bu mal ve hizmetler ile işletme giderleri dolayısıyla yaptığı gider ve maliyetler toplamından indirilmesi sonucu işletmenin sermayesi üzerinden elde ettiği kazanca kâr denir.

Kâr nasıl hesaplanır

Z işletmesi bir hesap döneminde 10 milyonluk mal ve hizmet satmış olsun. Bu 10 milyonluk mal ve hizmeti 6 milyon liraya üretmiş veya almış olsun. Bu işletmenin yıllık olarak 2 milyon lira genel gideri, 1 milyon lira da pazarlama gideri bulunsun. Söz konusu durumda şirketin kârı (10-(6+2+1)= 1 milyon liradır. Aynı durumda şirketin cirosu veya hasılatı 10 milyon liradır.

Kâr nedir

Bir işletmenin satmış olduğu mal ve hizmetler karışlığında tahsil ettiği tutarların,  bu mal ve hizmetler ile işletme giderleri dolayısıyla yaptığı gider ve maliyetler toplamından indirilmesi sonucu işletmenin sermayesi üzerinden elde ettiği kazanca kâr denir. Kâr ticari kazanç sahipleri için tahakkuk esasına göre tespit edilir. Kâr mali kâr ve ticari kâr olarak iki kısma ayrılır. Kâr ile kazanç genelde aynı anlamda kullanılmaktadır. Kâr nedir ve nasıl dağıtılmaktadır. Elde edilen kârlar, kar payı dağıtım politikasına göre dağıtılır.

Ciro ile kâr farkı

Kâr ile ciro aynı manaya gelmemektedir. Ciro içinde satılan mal ve hizmetlerin maliyet ve giderleri de bulunur. Oysa kâr, satılan mal ve hizmetlerden elde edilen toplam tutardan mal ve hizmetlerin alımı veya üretimi dolayısıyla katlanılan gider ve maliyetler ile işletme giderlerinin düşülmüş halidir.

CEVAP BIRAKIN

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz