İzaha davet uygulaması

İzaha davet yazısının tebliğ edilmesinden itibaren 30 gün içinde gerekli izahta bulunan ve bu izahı kabul edilen kişi ve kurumlar incelemeye ve takdir komisyonuna sevk edilmez. Yapılan izah komisyon tarafından tarafından uygun görülmezse, belirlenen süre içinde hiç verilmeyen ya da eksik verilen beyanlar tamamlanırsa vergi ziya cezası belli bazı şartlarda indirimli uygulanır.

Yapılan izah kabul edilirse ve/veya vergi ziyaına sebebiyet verilmediğinin anlaşılması durumunda bahsedilen konuyla ilgili mükellefler incelemeye ve takdir komisyonuna sevk edilmezler.

İzaha davet komisyonları

Bu kapsamda, Gelir İdaresi Başkanlığı, Vergi Denetim Kurulu Başkanlığı ve ilgili diğer grup başkanlıklarında İzah Değerlendirme Komisyonları kurulur. Komisyonlar bir komisyon başkanı ve üç vergi müfettişinden oluşur.

İzaha davette indirim yapılabilmesi için ön tespit yapılması gerekir. Sahte Belge Kullanma işlemlerinde ön tespiti incelemeye yetkili olanların yapması gerekir. İzahın yeterli bulunmaması veya mükelleflerin VUK’un 370. Maddedeki şartları taşımaması durumunda ilgili mükellef incelemeye ve takdire sevk işlemi yapılır. İzaha davet ile ilgili daha ayrıntılı bilgiye bu linkten ulaşılabilirsiniz.

İzaha davet nedir

Vergi incelemesine yetkili olanlarca vergi incelemesine başlanılmadan veya aynı amaçla takdir komisyonuna sevk edilmeden hemen öncesinde ilgili verginin ziya uğratıldığına dair bazı emareler varsa ve bunlarla ilgili yetkili kişi ve komisyonlarca ön tespitler yapılmadan önce ihbar vs. bulunulmazsa, mükellefler yetkili komisyonlarca izaha davet edilebilir.

CEVAP BIRAKIN

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz