İstişare nedir

İstişare bir konu üzerinde başta o işin yöneticileri olmak üzere konuyla ilgili teknik, hukuk, mali ve bütün bileşenlerin tümüyle tartışıldığı ve sonuca ulaşıldığı işlemdir.

İstişarenin şartları

İstişare nedir ve istişarenin şartları nelerdir. Peygamber Efendimiz (SAV) “İstişare Eden Aldanmaz” diyerek istişarenin önemini zikretmiştir. İstişarenin tam olabilmesi için aşağıda şartlar gereklidir:

  • İstişare edilen kişiler son derece önemlidir. İstişare edilen kişiler liyakatli ve salahiyetli değilse, bundan sonraki tüm adımlar doğru uygulansa bile o toplantıdan doğru sonuç çıkmayacaktır. (mesela istişare edilen kişilerin dalkavuk olması durumu)
  • Toplantı başkanı veya yönetici toplantıda diğer fikirleri almadan onları tesir altına alacak şekilde kendi fikrini öncelikle söylememesi gerekir. Söylerse zaten hazirundakiler baskı altına girer ve bu toplantıdan doğru sonuç çıkmayacağı gibi çıkan sonuçta yanıltıcı olur.
  • Yönetici konu hakkındaki fikrini toplantı öncesinde toplantının paydaşlarının duyacağı şekilde çeşitli iletişim mecralarından paylaşmaması gerekir.
  • Doğru kişilerle doğru tartışmalardan sonra alınan kararlar, titizlikle takip edilip uygulanmalıdır.

İstişare nedir

İstişare, bir konu üzerinde başta o işin yöneticileri olmak üzere konuyla ilgili ilmi, teknik, hukuk, mali ve bütün bileşenlerin tümüyle tartışıldığı ve sonuca ulaşıldığı işlemdir. Bir konu tüm yönleriyle ilgili tüm paydaşlarca gerektiği gibi tartışılırsa ortaya çıkan sonuç mutlak doğru olmamakla birlikte, doğruya en yakın sonuç olacaktır.

CEVAP BIRAKIN

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz