İndirilemeyen KDV’nin gider yazılması

Mükellefin vergiye tabi işlemleri üzerinden hesaplanan katma değer vergisi ile mükelleflerce indirilebilecek katma değer vergisi, gelir ve kurumlar vergisi matrahlarının tespitinde gider olarak kabul edilmeyecektir.

İndirilemeyen KDV’nin gider yazılması

Mükellefin vergiye tabi işlemleri üzerinden hesaplanan katma değer vergisi ile mükelleflerce indirilebilecek katma değer vergisi, gelir ve kurumlar vergisi matrahlarının tespitinde gider olarak kabul edilmeyecektir. Yani, katma değer vergisinde hesaplanan KDV ile vergi mükelleflerince indirilebilecek KDV tutarı, gelir ve kurumlar vergisi uygulamasında gider yazılamayacaktır.

KDV’nin gider olarak yazılması

İndirilebilecek katma değer vergisi gider yazılamayacaktır. Bu maddenin mefhumundan anlaşılacağı üzere, indirilemeyen KDV gelir ve kurumlar vergisi uygulamasında gider yazılabilecektir. Şu hususa dikkat etmek gerekir ki; indirilemeyen katma değer vergisi gider yazılabilecek; ancak “indirilemeyecek hale getirilen KDV” gider yazılamayacaktır.

Katma Değer Vergisi Tebliğinde ise binek otomobiller için indirilemeyen KDV’nin gider veya maliyete atılabileceği hüküm altına alınmıştır.

CEVAP BIRAKIN

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz