İhtiyati tahakkuk nedir

İleride tahakkuk edecek olan fakat henüz tahakkuk etmeyen amme alacaklarının tahsil güvenliğini sağlamak amacıyla önceden yapılan haciz işlemlerine ihtiyati tahakkuk denir.

İhtiyati tahakkuk nedir

İleride tahakkuk edecek olan fakat henüz tahakkuk etmeyen amme alacaklarının tahsil güvenliğini sağlamak amacıyla önceden yapılan haciz işlemlerine ihtiyati tahakkuk denir. İhtiyati tahakkuk ile tahakkuk ve ihtiyati haciz kavramları farklı kavramlardır. 

İhtiyati tahakkuk kararı

İhtiyati tahakkuk nedir ve bu karar nasıl alınır. İhtiyati tahakkuk kararını, vergi daire müdürlerinin talebi ile defterdar veya başkanlık olan yerlerde vergi dairesi başkanı tarafından yapılır.

İhtiyati tahakkuk ödeme

İhtiyati tahakkuk neticesinde tahakkuk eden vergilerin normal vade tarihi gelmemesi durumunda, tahakkuk eden tutarlar normal vade tarihinde ödenir.

İhtiyati tahakkuk sebepleri

İhtiyati tahakkuk sebepleri 6183 sayılı Kanunun 17. Maddesinde açıklanmıştır.

İhtiyati tahakkuk itiraz süresi

İhtiyati tahakkuk itiraz süresi 15 gündür. İhtiyati tahakkukun sebep ve miktarına itiraz edilebilir. İhtiyati tahakkuk dava açma süresi 15 gündür. Dava vergi mahkemesinde açılır.

İhtiyati tahakkuk kapasımdaki vergiler

İhtiyati tahakkuk işleminin hangi vergilere uygulanacağı aşağıda açıklanmıştır. İhtiyati tahakkuk motorlu taşıtlar vergisi ile özel iletişim vergisi hakkında uygulanmaz; bunun dışında diğer vergilere uygulanır.

CEVAP BIRAKIN

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz