İhale komisyonu nedir

İhale komisyonu kararları

İhale komisyonu eksiksiz olarak toplanır ve komisyon kararları çoğunlukla alınır. Komisyon kararlarını alırken hiçbir üye çekimser kalınamaz. Komisyon başkanı ve üyeleri kullandıkları oy ve alınan kararların sonuçlarından sorumludurlar. Karşı oy kullanan komisyon üyeleri ise karşı oy gerekçesini komisyon kararına yazmak ve bu şekilde imzalamak zorundadır.

İhale komisyonunca alınan kararlar ve düzenlenen tutanaklar, komisyon başkan ve üyelerinin adları, soyadları ve görev unvanları belirtilerek imzalanacaktır.

İhale komisyonu nedir

İhale komisyonu nedir ve ihale komisyonu kimlerden oluşur. 4734 sayılı Kamu İhale Kanunu’nun 6’ncı maddesine göre, ihale yetkilisi, biri başkan olmak üzere, ikisinin ihale konusu işin uzmanı olması şartıyla, ilgili idare personelinden en az dört kişinin ve muhasebe veya mali işlerden sorumlu bir personelin katılımıyla kurulacak en az beş ve tek sayıda kişiden oluşan ihale komisyonu yedek üyeler de dahil olmak üzere görevlendirilir.

İhaleyi yapan idarede yeterli sayı veya nitelikte personel bulunmaması halinde, mezkur Kanun kapsamındaki idarelerden komisyona üye alınabilecektir. Gerekli incelemeyi yapmalarını sağlamak amacıyla, ihale işlem dosyasının birer örneği, ilân veya daveti izleyen üç gün içinde ihale komisyonu üyelerine verilmesi gerekmektedir.

CEVAP BIRAKIN

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz