Gerçek olmayan geriye yürüme nedir

Anayasa mahkemesi gerçek olmayan geriye yürüme

Anayasa mahkemesi ilgili normlarda gerçek geriye yürüme ve gerçek olmayan geriye yürüme şeklinde iki ayrım yapmaktadır. Anayasa mahkemesi gerçek olmayan geriye yürüme durumunda ilgili hükmü Anayasaya ve kanunlara aykırı bulmadığı için iptal etmemektedir.

Anayasa mahkemesinin geçmişte verdiği kararlara bakılınca vergi hukuku açısından kamu faydası, tarhiyat döneminin henüz bitmemesi veya ödeme dönemi başlamadığı gibi nedenlerle, getirilen yeni hükmün gerçek geriye yürüme olduğu ve dolayısıyla Anayasaya ile kanunlara aykırı olmadığı yönünde kararlar vermiştir.

Gerçek olmayan geriye yürüme nedir

Gerçek olmayan geriye yürüme nedir ve nasıl tanımlanır. Bir olay ve durum hakkında yeni bir hüküm getirildiğinde, getirilen yeni hükmün eski hüküm döneminde hukuki sonuçlarını doğurmuş veya tamamlanmış olaylara uygulanmasının Anayasaya ve kanunlara aykırı görülmediği duruma, gerçek olmayan geriye yürüme denir.

Gerçek olmayan geriye yürümeye örnekler

Geçmiş yıllarda gelir vergisi tarifesinde/oranlarında yıl içinde yapılan değişikliğin/artışın o yılda uygulanmasıyla ilgili olarak, tarh döneminin bitmediği ve vergilendirme döneminin takvim yılı olduğu gerekçesiyle, söz konusu olayın gerçek olmayan geriye yürüme olduğuna karar verilerek, getirilen yeni hüküm Anayasaya ve kanunlara aykırı bulunmamıştır.

1 YORUM

CEVAP BIRAKIN

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz