Geçici Vergi Oranı Ne Kadar? Geçici Vergi Ne Zaman Ödenir?

Gelir vergisi mükellefleri, 193 sayılı Gelir Vergisi Kanunu'nun 103'üncü maddesinde yer alan tarifenin ilk gelir dilimindeki oran olan % 15 oranında geçici vergi öderler. Kurumlar vergisi mükellefleri ise cari vergiledirme dönemindeki kurumlar vergisi oranında geçici vergi öderler.

Geçici Vergi Oranı Nedir?

Gelir vergisi mükellefleri, 193 sayılı Gelir Vergisi Kanunu’nun 103’üncü maddesinde yer alan tarifenin ilk gelir dilimindeki oran olan % 15 oranında geçici vergi öderler. Kurumlar vergisi mükellefleri ise cari vergilendirme dönemindeki kurumlar vergisi oranında geçici vergi öderler. (2020 için % 22)

Geçici Vergi Hangi Dönemlerde Beyan Edilir?

Hesaplanan geçici vergi, üç aylık dönemi izleyen ikinci ayın 14. günü akşamına kadar bağlı olunan vergi dairesine beyan edilir ve aynı ayın 17. günü akşamına kadar ödenir. Aynı dönem içinde tevkif edilmiş bulunan gelir vergisi,  hesaplanan geçici vergiden mahsup edilecektir.

Gelir Vergisi Kanunu’nun 42’nci maddesinde belirtilen kazançlar geçici vergi kapsamında olmadığı için bu tahsilatlardan yapılan kesintiler de geçici vergiden mahsup edilemeyecektir.

Geçici Vergi Ne Zaman Ödenir?

Geçici vergiler beyan edildikleri ayın 17. günü akşamına kadar ödenmelidir.

CEVAP BIRAKIN

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz