Fondaş medya

Fondaş medya 

abD ve aB ülkelerindeki bazı devlet kuruluşları, yabancı veya yabancı destekli yerli vakıflar, yabancı özel kuruluşlar ile yabancı think tank kuruluşlarından aldıkları dolar, euro, fon, külçe altın vb. nakdi ve ayni bedeller karşılığında, ülke veya rakip siyasi görüşler aleyhine genelde manipülatıf haberler yapan TV’ler, Youtube kanalları ve haber siteleri ile proje karşılığı nakdi ve ayni bağış alan veya projeler yapan gerçek kişi ve kurumlara fonlanan medya denir.

Fondaş medyanın finans kaynakları

Ülkemizde medyanın önemli bir bölümü yurt dışından fonlanmaktadır. Kalan kısmın önemli bir bölümü de Belediyeler, şirketler ve büyük holdingler üzerinden beslenmektedir. Ancak, yurt içinden fonlanan medyaya besleme medya demek daha doğru bir kavramdır. Çünkü fonlanmak ara sıra olan ve/veya proje karşılığında devamlı olmayan statik bir kavramdır. Fakat besleme medya sürekli beslenmeye ihtiyaç duyduğu ve dinamik bir yapıda olduğu için yurt içinden beslenen medyaya besleme medya denilmesi daha doğru bir kavram olacaktır.

Fondaş medya ile besleme medya arasındaki en önemli fark, fondaş medya yurt dışından beslenir ve kamu kaynaklarını ve dolayısıyla milletin parasını kullanmaz. Ama besleme medya genelde yurt içinde ihaleler üzerinden beslendiği için kamu kaynağını ve dolasıyla da milletin parasını kullanmış olur. Bu arada beslendikleri kaynaklar farklı olmakla beraber, gerek fondaş medya olsun gerekse besleme medya olsun her ikisinin amacı dezenformasyon olduğu için aynı amaca hizmet ederler.

CEVAP BIRAKIN

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz