Esnaf işletmesi ile ticari işletme farkı

Esnaf nedir ve esnaf ile ticari işletme ilişkisi nasıl tanımlanır. İktisadi hayatta esnaf, esnaf işletmesi, ticari işletme ve tacir kavramı genelde birbirine karıştırılmaktadır. İşletme içindeki yürütülen ticari faaliyetler esnaf faaliyeti sınırını aştığı takdirde bu işletmelere ticari işletme denir. Ticari işletmeleri işletenler de tacir sayılır. Dolayısıyla burada tacir ve esnafın ayrımını yapılması gerekmektedir.

Söz konusu durumda bedeni çalışmanın ne olduğu ve geçimini sağlamaya yetecek gelirin ne olduğunun tanımının yapılması gerekir. Bunun ayrımı, 2007 yılında yayımlanan Bakanlar Kurulu Kararnamesi ile yapılmıştır.

Bu durumda, esnaf nedir ve nasıl tanımlanır sorusu ortaya çıkmaktadır. Söz konusu kararnameye göre, Esnaf ve Sanatkarlar ile Tacir ve Sanayici Belirleme Kurulunun tespit edeceği ve yayınlayacağı faaliyet kodlarında olmak koşuluyla aşağıdaki şartları taşıyanlar esnaf sayılacaktır;

  • 193 sayılı Gelir Vergisi Kanunu’nun 37’inci maddesine kapsamında, aynı Kanunun 47, 48 ve 51’inci maddeleri kapsamında basit usulde vergilendirilenler,
  • 213 sayılı Vergi Usul Kanunu’nun 39’uncu maddesine göre İşletme Esasına göre defter tutanlar ile GVK’nın 9’uncu maddesi kapsamında vergiden muaf esnaf olanlardan, VUK’un 177’nci maddesinin 1 ve 3 numaralı bendende belirtilen tutarların yarısı ile aynı maddenin 2 numaralı bendine göre belirlenen limiti aşmayanlar esnaf sayılacaktır.

Esnaf nedir

İster gezici durumda olsun, ister bir işyerinde veya sokağın bir yerinde sabit olarak bulunsun, iktisadi faaliyetleri nakdi sermayesinden ziyade bedeni çalışmasına dayanan ve kazancı ancak geçimini sağlamaya yetecek kadar az olan  sanat ve ticaret erbaplarına esnaf işletmesi denir.

Esnaf işletmesi nedir

Basit usulde vergilendirilenler ile işletme hesabına göre vergilendirilenler ve vergiden muaf esnaf olanlardan VUK’un 177’inci maddesindeki yukarıda belirlenen ölçüleri aşmayanlar esnaf, bunların işletmeleri de esnaf işletmesi denir. 

2 YORUMLAR

CEVAP BIRAKIN

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz