Envanter çıkarma nedir

Envanter çıkarma nedir

İşletmedeki mevcutlu olarak bulunan malları, iktisadi kıymetleri ve parasal olan veya olmayan kalemleri borç ve alacakları saymak, ölçme ve tartmak yöntemiyle müfredatlı bir şekilde  değerlemek suretiyle kesin bir şekilde tespit etme işlemine envanter çıkarma denir. Müfredatlı demek, her malın ayrıntılı bir şekilde adlarının ve miktarlarının tespit edilip kayıtlara geçirilmesidir.

Envanter çıkarma zamanları

İşletmeler genellikle yıl sonunda olmak üzere belirli dönemlerde sayım ve döküm işlemlerini yapabilir, yani envanter çıkarabilir. Büyük işletmeler envanter işlemlerini daha uzun sürelerde yapabilirler. Ürün grupları önemli olan işletmeler aylık hatta günlük envanter çıkarabilir.

Envanter nasıl çıkarılır

Yıl sonunda sayım ve döküm sonucu bulunan miktarlar envanter defterine miktar cinsinden işlenir. Tutar cinsinden yapılan envanter, doğru bir envanter yöntemi değildir ve 213 sayılı Vergi Usul Kanunu açısından herhangi bir hüküm ifade etmemektedir. Envanter çıkarma nedir ve nasıl yapılmaktadır. Envanter işlemleri kaydi olarak yapılabileceği gibi fiili olarak da yapılabilir. Envanter işlemleri kısmi envanter şeklinde de yapılabilir.

CEVAP BIRAKIN

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz