TÜFE nedir (Tüketici Fiyat Endeksi)

Bir ekonomide bireylerin (tüketici) aldığı bazı mal ve hizmet gruplarındaki fiyatların ortalama değişimlerinin ölçülmesine yarayan bir değişkendir. TÜFE enflasyondaki yıllık değişimleri ölçmek için kullanılır.

ÜFE nedir (Üretici Fiyat Endeksi)

Bir ekonomide belli bir dönemde üretilen ürün gruplarının belli bir periyotta, fiyatlarında meydana gelen değişimleri kullanmak için uygulanan endekse ÜFE denir.

Enflasyon nedir

Enflasyon, bir ülkedeki belli bazı mal ve hizmet gruplarının fiyatlarının genel seviyesindeki sürekli bir artış olarak tanımlanmıştır. Enflasyon, deflasyonun tersi olarak ta ifade edilir. Enflasyondan söz edilebilmesi için belirli bir mal veya hizmet grubunun değil, mal ve hizmetlerin fiyatlarında genel bir artış olmalı ve bu artışında bireylerce hissedilir nitelikte olması gerekir. Burada kast edilen mal ve hizmetlerse, enflasyon sepetindeki mal ve hizmet grupları itibariyle belirlenen mal ve hizmetlerdir.

Enflasyon nedir ve enflasyon genelde TÜFE ve ÜFE fiyat endeksleri üzerinden ölçülür. Enflasyon halk dilinde, genel olarak alım gücündeki düşüş veya hayat pahalılığı olarak tanımlanabilir. Dezenflasyon ile ilgili ayrıntılı bilgiye buradan ulaşılabilir.

Enflasyonun çeşitleri nelerdir

Enflasyon nedir ve enflasyon nasıl meydana gelir. Enflasyon genelde iki ana başlık altında incelenebilir. Bunlardan biri maliyet enflasyonu diğeri de talep enflasyonudur. Maliyet enflasyonu genel olarak, mal arzından veya üretilen malların maliyetlerinin artmasından kaynaklanabilir. Talep enflasyonu da mal arzı sonucu ortaya çıkan eksik mal arzı durumu veya mallara olan aşırı talep sonucunda veyahut parasal genişlemeler sonucunda ortaya çıkabilir.

2 YORUMLAR

CEVAP BIRAKIN

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz