Meslek hayatı

Dr. Savaş Şafak Barkçin, mezun olduğu yılda Devlet Planlama Teşkilatında başladığı memurluk hayatında siyasal iletişim, strateji uluslararası ilişkiler ve danışmanlık alanlarında çalıştıktan sonra 2018 yılı itibariyle emekliliğe ayrılmıştır.

  • 1996 yılında Amerika Birleşik Devletlerinde Johns Hopkins Üniversitesinde Siyaset Felsefesi ile Dünya tarihi üzerine yüksek lisansını, 2001 yılında da Bilkent Üniversitesi Siyaset Felsefesi alanında doktorasını tamamlamıştır.
  • Muhtelif üniversitelerde ders veren Savaş Şafak Barkçin, hâlihazırda Siyaset, Müzik ve daha birçok alanda dersler vermekte ve bunun yanında farklı alanlarda televizyon programları ve belgeseller çekmiş ve klasik Türk musikisi alanında besteler ve güfteler yapmıştır.
  • Dr. Savaş Şafak Barkçin’ın her Müslüman gencin mutlaka okuması gereken başta Osmanlı Aklı, Anadolu İrfanı ve Medeniyet Aklı isimli eserleri olmak üzere birçok eseri bulunmakta ve aynı zamanda 2021 yılı itibariyle mymecra isimli Youtube kanalında haftalık olarak çok önemli dersler vermektedir. Yine kendi adına birçok alanda tecrübelerini aktardığı kendine ait Youtube kanalı da bulunmaktadır.
  • Dr. Savaş Şafak Barkçin, emekli olduktan sonra her memurun Ankara’da yıllarca yaşamak zorunda kaldığı tatsız ve renksiz hayattan sonra bilimin ve ilmin kenti olan, aynı zamanda Dünyanın en büyük medeniyet şehirlerinden birisi olan İstanbul’a gitmiş ve hayatını ilme adamış görünmektedir.
  • Dr. Savaş Şafak Barkçin, Türk toplumunun dün ve bugünkü siyasi ve sosyolojik okumasını yapabilen ve Üniversitedeki siyaset bilimcilerden farklı olarak uzun süren bürokratlık döneminde toplumu, bürokrasiyi ve dolayısıyla devleti çok iyi anlayan ve/veya tanıyan, devlet ve toplum ilişkilerini anlamlandırabilen siyaset bilimciler arasında gösterilmektedir.
  • Ankara’da sürekli makam ve koltuk bekleyen ve koltuktan koltuğa atlayan, bir makama atanmazsa davası anında yok olan bazı muhafazakar bürokratlar gibi Ankara’yı mesken tutmamış, bürokratlık döneminde kendini yetiştirip bu bilgi ve birikimini Müslümanlara aktarmak üzere İstanbul’a gitmiştir.
  • Savaş Şafak Barkçin, muhafazakar kelimesini ve tanımlanmasını benimsemez ve sevmez. Onun muhafazakarlık anlayışı, bugün Türkiye’de yaşayan muhafazakarlık anlayışından uzaktır. Onun anlayışına göre Müslüman, kendisine dayatılan yapay tarih ve kültürü kabul etmeyen, okuyan ve araştıran, geçmişi inkar etmeyen ama geçmişte de kalmayan, geçmişi unutmamak şartıyla günümüzün getirilerini yok saymayan ve geçmişle günümüzü sentezleyen bir anlayış olarak görülmektedir.
  • Dr. Savaş Şafak Barkçin, Türkiye Diyanet Vakfının Ankara Kocatepe’deki yerinde tevhid anlayışı ile ilgili aylık programlar yapmaktadır.
  • Dr. Savaş Şafak Barkçin, 2022 yılında mymecra isimli Youtube kanalında “Bi’de Buradan Bak” adlı genel kültür veya dünya görüşü üzerine, veyahut batı ülkeleri ile ilgili programlar yapmaktadır.

Eserleri

Dr. Savaş Şafak Barkçin

Ankara’da 1966 yılında doğan ve aslen Erzurumlu olan Savaş Şafak Barkçin, ilk ve orta öğrenimini Ankara’da tamamladıktan sonra Boğaziçi Üniversitesi Siyaset Bilimi Bölümünden 1989 yılında mezun olmuştur.

3 YORUMLAR

CEVAP BIRAKIN

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz