Cumhuriyet nedir

Cumhuriyet genelde halkın kendi kendini yönetmesi olarak ifade edilir. Ancak, tarihsel olarak bakıldığında cumhuriyet rejimi genel olarak hanedanlardan yönetimi devralmak için halka bahane olarak gösterilen ve temsili olarak halka siz yöneteceksiniz denen sistemin adı olarak görülmüştür.

Cumhuriyet nedir

Cumhuriyet genelde ve kısaca halkın kendi kendini yönetmesi olarak ifade edilir. Ancak, tarihsel olarak bakıldığında cumhuriyet rejimi genel olarak hanedanlardan yönetimi devralmak için halka önerilen veya temsili olarak halka artık siz yöneteceksiniz denen sistemin adı olarak görülmüştür.

1923 yılında yeni ismiyle Türkiye’de yönetim şekli değiştirilmiş ve meşruti monarşiden cumhuriyet sistemine geçilmiştir. Demokrasi, cumhuriyetin ikamesi olmadığı gibi cumhuriyette demokrasi ile aynı şey değildir. Demokrasinin cumhuriyetle yan yana getirildiği ve/veya birinin diğeriyle ikame olarak kullanıldığı ya da devletin yönetim şeklinin kutsandığı tarihte pek ülke yoktur. Nihayetinde siyaset bilimi açısından her birinin diğerinden belli ölçülerde artıları ve eksileri vardır.

Demokrasi ve cumhuriyet ilişkisi

Demokrasinin cumhuriyetle doğrudan bir bağlantısı bulunmamaktadır. Yani monarşiyle ve/veya meşruti monarşiyle yönetilen ülkelerde de demokrasi olabilir veya olmayabilir; cumhuriyetle yönetilen ülkelerde de demokrasi olabilir ya da olmayabilir. Bugün dünyanın en gelişmiş ve refaha sahip ülkeleri cumhuriyetle yönetilen ülkeler değil, bilakis monarşi ve/veya meşruti monarşiyle yönetilen ülkelerdir. (Hollanda, İngiltere, Belçika, İspanya, İsveç, Norveç ve Danimarka)

Dünya’daki devletlerin büyük bir kısmı Türkiye dahil olmak üzere cumhuriyetle yönetilmektedir. Ancak, bugün ve dün cumhuriyetle yönetilen devletlerin büyük bir çoğunluğu demokrasiyle yönetilmemektedir. Dünya’da bugün cumhuriyetle yönetilen bazı ülkeler Almanya, Fransa, Çin, Türkiye, İran, Kuzey Kore, Yunanistan ve Türkiye gibi ülkelerdir.

CEVAP BIRAKIN

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz