Çifte vergilemeyi önleme hükümleri

Çifte vergilendirmeyi önlemek için ülkeler arasında çifte vergilendirmeyi önleme anlaşmaları yapılmaktadır. 193 sayılı Gelir Vergisi Kanunun 3’üncü maddesine göre, resmi daire ve müessesler dolayasıyla yabancı ülkede vergilendirilenler için bir istisnaya yer verilmiştir. Yine çifte vergilendirmeyi önlemek amacıyla, tam mükellefler için yurt dışındaki gelirlerinin çifte vergilendirmeyi engellemek amaçlı seçimlik hak olarak istisna ve mahsup işlemleri öngörülmüştür.

Çifte vergilendirmeyi engellemek için 5520 sayılı Kurumlar Vergisi Kanunun 5’inci maddesinde istisna, aynı kanunun 33’üncü maddesinde mahsup imkânı verilmiştir. Gelir vergisi açısından tam mükellef olan bireyin yurt dışında elde ettiği gelirin kaynak ülkede vergilendikten sonra Türkiye’de tekrar vergilendirilmesine çifte vergilendirme denir.

Çifte vergileme nedir

Tam mükellef statüsünde olup kaynak ülkede vergilendirilen kişi ve kurumların, yurt dışında elde ettiği gelirlerin tekrar kaynak ülkede vergilendirmesine çifte vergileme denir. Çifte vergilemeyi önlemek için indirim ve mahsup imkanları getirilmiştir.

CEVAP BIRAKIN

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz