Binance donma sorunu

Tüm kripto para borsalarında olduğu gibi en büyük borsalardan biri olan Binance Borsası da hızlı düşüşlerin ve/veya yükselişlerin olduğu ya da işlem yoğunluğunun olduğu durumlarda donmaktadır.

Binance donma sorunu çözülebilir mi?

Binance borsasında bütün diğer internet siteleri gibi belli bir hacme göre planlamasını yapmakta ve ona göre donanım ve internet hattı kullanmaktadır. Örnek vermek gerekirse günlük işlem hacminin bu borsada ortalama 1 milyar kişi olduğunu düşünelim ve ona göre belli bir kapasitede 5 bin server ve 100.000 mbit internet hattı kullanıldığını düşünelim ve bu donanım ve internet hattının borsaya maliyetinin 100k olduğunu düşünelim. İşlem hacminin anlık 3 milyar kişiye çıktığını düşünelim,  aynı kapasitede 15 bin server ve 300.000 mbit internet hattı gerekir ve maliyet 300k olur. Mevcut alt yapı bunu karşılar mı hayır.. Peki sadece 10 gün işlem yoğunluğundan dolayı firma 300k maliyete katlanır mı, hayır… Dolayısıyla donmalar borsalarda genelde bu yüzden oluşur.

Çünkü yılda sadece 10 kere gerekli olacak kapasite için hiçbir firma donanım ve internet hattı kapasitesini artırarak bu derece maliyete katlanmaz. Çünkü bu derece yılda sadece en fazla 10 kere lazım olacak bu derece büyük kapasite yılın kalanında 365-10=355 gün boşa çalışır. Dolayısıyla kimse kısa bir süre için bu derece kapasite artırıp yılın kalanında bu kapasiteyi boş bırakıp bu maliyete katlanmayacağı için donmalar işlem yoğunluğu anında hep olacaktır. Donmalar nedeniyle Binance firmasına Türkiye’deki daimi temsilcileri üzerinden dava açılabilir ama bu oldukça bilgi, zahmet ve maliyet gerektiren bir süreçtir. Bu nedenle bu davaları ancak çok büyük kayıpları olana kişiler açmalıdır.

Binance donma sorunu

Tüm kripto para borsalarında olduğu gibi en büyük borsalardan biri olan Binance Borsası da hızlı düşüşlerin ve/veya yükselişlerin olduğu ya da işlem yoğunluğunun olduğu durumlarda donmaktadır. Bu gibi donma durumlarında kaldıraçlı veya marjlı işlem yapanlar bazen mallarını satamadıkları için tüm servetlerini kaybetmektedirler. Çünkü bu tip borsalarda değil 1 saatlik donma, bazen 1 saniye bile çok önemlidir. İşlem çiftlerin kaldırılması ile ilgili ayrıntılı bilgiye buradan ulaşılabilir.

1 YORUM

CEVAP BIRAKIN

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz