Besleme medya nedir

Besleme medya nedir

Bir seçim ittifakına veya partiye ya da ideolojiye bağlı belediyelerden aldıkları destekler karşılığında (ideolojik reklamlar, ideolojik seminerler, ideolojik toplu kitap alımları, karşılıksız hizmet alımı, ideolojik gazete ve basılı medya alımları vb. gereksiz-karşılıklı veya karşılıksız hizmetler) manipülatif olarak onların lehine ve rakiplerinin aleyhine haber yapan TV’ler, Youtube kanalları ve haber sitelerine besleme medya denir.

Besleme medyanın finans kaynakları

Besleme medya nedir sorusuna cevap verebilmek için besleme medyanın finans kaynaklarını ayrıntılı incelemek gerekir. Besleme medya ve Belediye beslemesi medya, bağış ve yardım aldıkları kişilerin aleyhine olan haberleri hiç vermeme veya en ufak hizmetlerini parlatma ya da olumlu manada pr çalışmalarını yapma veyahut onların her yaptığı işi ideolojik eklentiler üzerinden parlatma; bağış ve yardım aldıkları kişilerin rakiplerinin hizmetlerini ise hiç vermeme veya onların hakkındaki en ufak olumsuzlukları ayyuka çıkarma şeklinde olmaktadır.

Besleme medya ve Belediye beslemesi medyaya aktarılan kaynaklarla, kitleler etki altına alınarak sürekli kendilerine olan desteği artırmayı amaçlarlar. Sonuç olarak, halk kendi parasıyla kandırılmış olur. Belediyelerin kaynakları halka hizmete gideceğine kendilerini destekleyen gazete, TV, youtuber, sanatçı, manken ve bu gibi kişilere aktarılır. Bu gibiler de sahip oldukları sosyal medya networkü ile bu partileri ve kişileri parlatarak/destekleyerek kendilerine ödenen bedellerin karşılığını ödemiş olurlar. Yani halkın parasıyla halkın iradesi fesada uğratılarak, halk sürekli bir sömürü düzeninin ve ideolojinin kurbanı olur. Bu şekilde kaynakların toplum refahına katkısı sıfır olurken, zengin daha zengin, sömürülen halkta daha da fakirleşir ve devamında da halk alması gereken zorunlu belediye hizmetlerini bile (çöpün toplanması vs.) alamayacak hale gelir.

Belediyelerin ihaleleri, açık ihale yerine sürekli doğrudan temin veya pazarlık usulü ile ideolojik paydaşlara verilir. Böylelikle parti üyeleri bir taraftan Belediye ve bağlı kuruluşlarına gizli işsiz olarak doldurulurken, parti üyesi küçük esnaf doğrudan temin yöntemi ile büyük şirketler ise pazarlık usulü ile doyurulmuş olur.

Pazarlık usulü ile beslenen büyük beslemeler, normal değerin üzerine aldıkları ihaleler ve/veya mal ve hizmet satmadıkları/vermedikleri halde aldıkları ihalelerden tahsil ettikleri paralarla besleme medyayı beslerler. Daha sonra bütün bunları gizlemek için ideolojik resim ve görsellerle belediye otobüsleri dahil şehrin her tarafını süsleyerek, milleti uyuturlar. Sonuç olarak milletin parası, hiç altyapı yatırımı yapmadan cari ödemeler ve ihaleler üzerinden doğrudan ideolojik beslemelere gider ve belediyeler sürekli borçlandırılarak iflasa sürüklenir.

Bunun devamında halkın gözünü boyamak amacıyla bütçenın ufak bir kısmı et, süt ve yumurta gibi temel gıda ürünleri üzerinden millete dağıtılır. Bunu yaparken de halka dağıtılan et, süt ve yumurtanın maliyetinden çok bunun reklamının yapılması amacıyla billboordlara asılan reklama para verilir.

Besleme medya nedir sorusunun cevabı olarak ortaya çıkan besleme medya ile yandaş medya veyahut fondaş medya tanımı iç içe girmekle beraber, genelde birbirinden farklı kavramlardır.

1 YORUM

CEVAP BIRAKIN

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz